Te és én olyan kapcsolatban vagyunk, amit nagyra értékelek és meg akarok tartani. De mi két külön személy vagyunk, saját igényekkel, amiket jogunk van kielégíteni.
Ha problémád lesz, értő figyelemmel foglak hallgatni, hogy segíthessek megtalálni a saját megoldásodat. Tiszteletben tartom jogodat a saját meggyőződésedhez és értékeidhez, még ha különböznek is az enyémtől.
Ha tevékenységed ütközik igényeimmel, nyíltan és őszintén megmondom, bízva abban, hogy igyekszel megváltoztatni számomra elfogadhatatlan viselkedésedet. Ugyanakkor, ha én viselkedem elfogadhatatlanul, akkor kérlek, mondd meg nyíltan és őszintén, hogy esélyem legyen változtatni.
Ha konfliktusba keveredünk, vállaljunk kötelezettséget: megoldjuk anélkül, hogy bármelyikünk megpróbálna a másik kárára felülkerekedni. Tiszteletben tartom jogodat igényeid kielégítésére, de a sajátomat is tisztelnem kell. Tehát mindig keressünk mindkettőnknek megfelelő megoldásokat. A te igényeid éppúgy teljesülnek, mint az enyémek. Egyikünk sem fog veszíteni. Mindketten nyerünk.
Így egészséges kapcsolat alakul ki köztünk, amiben mindketten fejlődhetünk, megvalósíthatjuk önmagunkat… és amit kölcsönös tiszteletben, szeretetben és békében folytathatunk.
Thomas Gordon “Emberi kapcsolatok” című könyvében saját hitvallását így foglalta össze.
Ajánlom többszöri olvasással “megtanulni” ezeket, és alkalmazni ahhoz, hogy egészséges, boldog kapcsolatban élhessünk.